Overall Results - Female Age Groups - Male Age Groups
Place Div/Tot Div Name Age Sex City Time Pace
===== ======== ===== ===================== === === ================ ======= =====
1 1/17 M4549 Richard Joseph 45 M Katonah 38:05 6:08
2 2/17 M4549 Logan Scott 46 M New City 38:07 6:08
3 1/4 M2024 Matthew McKenna 22 M Nyack 38:30 6:12
4 3/17 M4549 Timothy Robinson 45 M Croton On Hudson 38:34 6:13
5 1/11 M5054 Roy Altman 50 M New City 39:27 6:21
6 1/11 F4044 Laura Dimarino 41 F New City 40:27 6:31
7 1/11 M2529 Bradford Philen 28 M New York 41:11 6:38
8 1/6 F4549 Suzanne Laburt 45 F Greenwood Lake 41:26 6:41
9 2/11 M2529 Colin Williamson 25 M Hoboken 41:45 6:44
10 1/4 M3034 Thomas Noonan 34 M Blauvelt 42:07 6:47
11 1/7 F2529 Ellen Driscoll 26 F Congers 43:32 7:01
12 1/9 M4044 Anthony Ferraro 43 M West Nyack 43:54 7:04
13 1/1 M0115 Michael Maidman 14 M Suffern 44:34 7:11
14 3/11 M2529 Brian Bader 27 M Congers 44:40 7:12
15 4/17 M4549 Timothy Hodges 46 M Nanuet 44:43 7:12
16 5/17 M4549 David Hartman 46 M New City 44:47 7:13
17 6/17 M4549 Peter Majewski 45 M Pomona 44:50 7:13
18 1/9 M5559 Ricardo Hernandez 55 M West Nyack 45:19 7:18
19 1/11 M3539 Dimitrios Misantonis 39 M Pearl River 46:05 7:25
20 1/4 F5559 Dee Jacobs 58 F Piermont 46:24 7:29
21 2/11 F4044 Joann Hodges 41 F Nanuet 46:28 7:29
22 4/11 M2529 Chad Corey 28 M Somers 46:32 7:30
23 2/9 M4044 Mike Goodger 43 M Hillcrest 46:44 7:32
24 1/13 F3539 Elissa Koenig 39 F New City 47:02 7:35
25 7/17 M4549 Stephen Cobb 47 M Haverstraw 47:06 7:35
26 2/9 M5559 Mark Maidman 55 M Suffern 47:14 7:37
27 2/11 M5054 Ed Howard 53 M Sloatsburg 47:25 7:38
28 3/11 M5054 Stuart Soycher 50 M Pomona 47:26 7:38
29 4/11 M5054 William Rowland 50 M Thiells 47:46 7:42
30 2/11 M3539 Allen Zellman 37 M Pearl River 47:50 7:42
31 3/11 F4044 Mary MacNeill 42 F New City 47:53 7:43
32 8/17 M4549 Shelly Shrem 48 F New City 48:21 7:47
33 5/11 M2529 Alberto Jimenez 26 M Pomona 48:35 7:50
34 1/5 F2024 Laura Murray 23 F Suffern 48:38 7:50
35 5/11 M5054 George Ludovici 53 M Bronx 48:51 7:52
36 2/5 F2024 Megan Sheehan 24 F Pearl River 48:53 7:52
37 2/4 M2024 Michael Ferber 22 M New City 48:56 7:53
38 3/9 M4044 Ken Kinsley 44 M Pearl River 49:06 7:55
39 2/13 F3539 Renee Sliva 38 F Orangeburg 49:32 7:59
40 6/11 M2529 Dan Walsh 25 M Hoboken 49:59 8:03
41 2/7 F2529 Robyn Contente 27 F New City 50:00 8:03
42 6/11 M5054 Andrew Robertson 50 M Nyack 50:11 8:05
43 7/11 M2529 Adam Konopolsky 25 M Hoboken 50:55 8:12
44 4/11 F4044 Rosemary Farrell 40 F Nyack 51:02 8:13
45 2/6 F4549 Kathleen Daly 46 F West Nyack 51:05 8:14
46 3/7 F2529 Anna Calungcagin 25 F Valley Cottage 51:10 8:14
47 9/17 M4549 Karl Rodriguez 47 M Valley Cottage 51:14 8:15
48 8/11 M2529 Kevin Stack 29 M Stratford 51:53 8:21
49 1/14 F3034 Margie Jaxel 34 F Congers 52:00 8:23
50 3/13 F3539 Cheryl Wischover 37 F New York 52:04 8:23
51 4/9 M4044 Kevin Sullivan 42 M Sleepy Hollow 52:04 8:23
52 3/9 M5559 George Sherman 57 M Riverdale 52:10 8:24
53 1/3 F5054 Randy Krengel 53 F Chestnut Ridge 52:27 8:27
54 5/9 M4044 Cal Cahill 41 M Congers 52:33 8:28
55 4/13 F3539 Kathy Moore 35 F New City 52:34 8:28
56 5/11 F4044 Karen McGlinchey 42 F W Nyack 52:38 8:29
57 9/11 M2529 Todd Dooley 26 M Yorktown Heights 52:41 8:29
58 3/11 M3539 Robert Chirkis 37 M Midland Park 52:43 8:29
59 4/9 M5559 Bernie Kimberg 55 M Hartsdale 53:00 8:32
60 5/13 F3539 Jennifer Pollit 36 F Valley Cottage 53:03 8:33
61 10/17 M4549 Laurence Toole 47 M Suffern 53:26 8:36
62 6/9 M4044 Matthew Feldberg 43 M New City 53:53 8:41
63 1/5 M6064 Thomas O'Donnell 62 M Mahwah 54:14 8:44
64 4/11 M3539 Peter Carson 37 M Old Tappan 54:20 8:45
65 6/11 F4044 Lisa Rosenfeld 40 F New City 54:20 8:45
66 5/9 M5559 Robert Goldsmith 55 M Congers 54:23 8:45
67 1/1 F6064 Judi Srulowitz 64 F Monsey 54:28 8:46
68 2/14 F3034 Monika Eisenbart 31 F Pomona 54:30 8:47
69 3/4 M2024 William Burckardt 23 M Pomona 54:43 8:49
70 7/11 F4044 Teresa Kenny 43 F West Nyack 54:45 8:49
71 4/7 F2529 Kristine Hinds 25 F New City 54:52 8:50
72 6/13 F3539 Sabrina Vargas 37 F West Haverstraw 54:54 8:50
73 2/4 M3034 John Qualter 31 M New York 55:00 8:51
74 6/9 M5559 William Zimmerman 56 M New City 55:31 8:56
75 11/17 M4549 John Moroney 47 M Pearl River 55:43 8:58
76 3/14 F3034 Anna Zucker 30 F New York 55:59 9:01
77 12/17 M4549 Peter Anderson 48 M Mississauga 56:12 9:03
78 13/17 M4549 Stephen Blackburn 48 M Pomona 56:12 9:03
79 4/14 F3034 Judy Gitlin 31 F Nyack 56:15 9:04
80 5/11 M3539 Gregg Lawless 37 M Thiells 56:21 9:05
81 1/1 F7099 Marie Killeen 71 F Pearl River 56:22 9:05
82 2/5 M6064 Frank Burckardt 60 M Pomona 56:26 9:05
83 7/13 F3539 Mary Ashley 39 F Nyack 56:33 9:06
84 10/11 M2529 Brian Palmer 25 M Dobbs Ferry 56:34 9:07
85 14/17 M4549 Douglas Bartocci 46 M Middletown 56:51 9:09
86 8/13 F3539 Dunreath Ortel 38 F Sparkill 57:19 9:14
87 15/17 M4549 Michael Georges 45 M Pomona 57:22 9:14
88 5/14 F3034 Ila Barton 34 F Port Chester 57:28 9:15
89 6/11 M3539 Peter McGuire 37 M West Haverstraw 57:41 9:17
90 6/14 F3034 Sheila Sanei 32 F White Plains 57:43 9:18
91 9/13 F3539 Donna Dukes 39 F Nyack 58:10 9:22
92 3/6 F4549 Geraldine McBrearty 48 F Nyack 58:10 9:22
93 7/9 M5559 Alex Burszteiz 56 M Mt. Kisco 58:20 9:24
94 7/9 M4044 James Duffy 42 M Chestnut Ridge 58:24 9:24
95 3/4 M3034 Eric Paisner 31 M Washington 58:26 9:25
96 7/14 F3034 Elizabeth Pillitt Pai 32 F Washington 58:26 9:25
97 8/14 F3034 Theresa Farrell 34 F Westwood 58:40 9:27
98 5/7 F2529 Kristen Gabrione 26 F Pearl River 59:03 9:31
99 9/14 F3034 Erin Cooney-Qualter 32 F New York 59:10 9:32
100 3/5 M6064 Jan Doornbosch 64 M Valley Cottage 59:39 9:36
101 7/11 M3539 Michael Bell 36 M Tappan 59:45 9:37
102 1/2 M6569 Andrew Kaplan 65 M Suffern 1:00:16 9:42
103 4/6 F4549 Lisette Hautau 47 F Ossining 1:00:21 9:43
104 8/11 F4044 Alison Luscher 42 F Chestnut Ridge 1:00:24 9:44
105 10/13 F3539 Julie Celentano 35 F New Windsor 1:00:30 9:45
106 11/13 F3539 Amy Gerstein 39 F New City 1:00:35 9:45
107 9/11 F4044 Kristine Voss 43 F Valley Cottage 1:00:36 9:46
108 6/7 F2529 Allyson Ramos 28 F Stony Point 1:00:49 9:48
109 5/6 F4549 Robyn McKinstry 45 F New City 1:00:50 9:48
110 8/9 M5559 Dan Sczepanski 56 M Piermont 1:00:50 9:48
111 4/5 M6064 Fred Turk 63 M Congers 1:01:49 9:57
112 2/2 M6569 Alan Laskay 66 M Hartsdale 1:02:09 10:01
113 8/9 M4044 Ryan Cahill 41 M South Nyack 1:02:21 10:02
114 16/17 M4549 Joel Rodriguez 49 M Haverstraw 1:02:22 10:03
115 10/14 F3034 Paula Sikoryak 31 F Cresskill 1:02:26 10:03
116 8/11 M3539 Gary Hughes 39 M New City 1:02:29 10:04
117 11/14 F3034 Melinda Parziale 33 F Pomona 1:02:30 10:04
118 10/11 F4044 Marie Carmel Grube 43 F Valley Cottage 1:02:44 10:06
119 3/5 F2024 Colleen Madden 24 F Blauvelt 1:02:50 10:07
120 2/3 F5054 Vivien Siegel 52 F Tenafly 1:03:00 10:09
121 3/3 F5054 Laurie Ruckel 50 F Tenafly 1:03:00 10:09
122 12/13 F3539 Aimee Pollak 36 F New City 1:03:16 10:11
123 9/11 M3539 Arthur Ferraris 36 M New City 1:03:26 10:13
124 Lisa Grorsky 34 F Nanuet 1:03:34 10:14
125 7/11 M5054 Frank Occhiogrosso 50 M New City 1:03:40 10:15
126 6/6 F4549 Margaret Beutler 49 F Sherman 1:03:47 10:16
127 9/9 M4044 Bruce Byrnes 40 M New City 1:04:45 10:26
128 2/4 F5559 Ethel Zai 57 F Hastings On Huds 1:04:50 10:26
129 8/11 M5054 Michael Clift 54 M Blauvelt 1:05:25 10:32
130 4/4 M3034 Jerry Jimenez 34 M Pomona 1:05:36 10:34
131 9/9 M5559 Stuart Roth 55 M New City 1:05:54 10:37
132 3/4 F5559 Beth Kinsley 55 F Pearl River 1:06:22 10:41
133 4/4 F5559 Diane Grammerstorf 57 F Pomona 1:06:22 10:41
134 9/11 M5054 Shawn Frederick 54 M Nyack 1:06:26 10:42
135 17/17 M4549 Victor Ruiz 46 M Yorktown 1:06:39 10:44
136 4/5 F2024 Melissa Peckins 22 F State College 1:06:46 10:45
137 10/11 M3539 Tomas Jimenez 38 M Mt. Ivy 1:06:57 10:47
138 12/14 F3034 Jessica Sarro 31 F Nyack 1:07:03 10:48
139 10/11 M5054 David Fernandez, Sr. 52 M Pearl River 1:07:09 10:49
140 7/7 F2529 Carly Lascalen 29 F New York 1:07:18 10:50
141 5/5 M6064 Ron London 60 M New Paltz 1:07:21 10:51
142 5/5 F2024 Courtney McHale 24 F Albany 1:08:00 10:57
143 4/4 M2024 Ryan McHale 20 M Congers 1:08:00 10:57
144 11/11 F4044 Jennifer Parks 40 F New City 1:08:53 11:06
145 11/11 M2529 David Fernandez, Jr. 26 M Valley Cottage 1:09:55 11:16
146 13/13 F3539 Jennifer Wolf 38 F Suffern 1:10:14 11:19
147 11/11 M3539 Matt Leahy 37 M New City 1:11:58 11:35
148 11/11 M5054 Bill Sullivan 51 M Valley Cottage 1:12:57 11:45
149 13/14 F3034 Andrea Streisfeld 32 F Congers 1:13:56 11:54
150 14/14 F3034 Beth Rosado 31 F Pomona 1:13:57 11:54
******** FEMALE OVERALL RESULTS FOLLOWED BY AGE GROUP RESULTS **********
MARISA FUND 10K
Rockland Lake State Park Sunday, May 18, 2008 8:30 am
ChampionChip Timing by superracesystems.com
Place Name No. Age City St Time
===== ===================== ===== === =============== == =======
1 Laura Dimarino 7 41 New City NY 40:27
AGE-GROUP RESULTS
MARISA FUND 10K
Rockland Lake State Park Sunday, May 18, 2008 8:30 am
ChampionChip Timing by superracesystems.com
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Laura Murray 23 162 Suffern NY 48:38
2 Megan Sheehan 24 193 Pearl River NY 48:53
3 Colleen Madden 24 56 Blauvelt NY 1:02:50
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Ellen Driscoll 26 167 Congers NY 43:32
2 Robyn Contente 27 28 New City NY 50:00
3 Anna Calungcagin 25 21 Valley Cottage NY 51:10
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Margie Jaxel 34 49 Congers NY 52:00
2 Monika Eisenbart 31 36 Pomona NY 54:30
3 Anna Zucker 30 188 New York NY 55:59
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Elissa Koenig 39 179 New City NY 47:02
2 Renee Sliva 38 85 Orangeburg NY 49:32
3 Cheryl Wischover 37 68 New York NY 52:04
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Joann Hodges 41 105 Nanuet NY 46:28
2 Mary MacNeill 42 164 New City NY 47:53
3 Rosemary Farrell 40 38 Nyack NY 51:02
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Suzanne Laburt 45 10 Greenwood Lake NY 41:26
2 Shelly Shrem 48 145 New City NY 48:21
3 Kathleen Daly 46 31 West Nyack NY 51:05
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Randy Krengel 53 54 Chestnut Ridge NY 52:27
2 Vivien Siegel 52 114 Tenafly NJ 1:03:00
3 Laurie Ruckel 50 77 Tenafly NJ 1:03:00
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Dee Jacobs 58 5 Piermont NY 46:24
2 Ethel Zai 57 99 Hastings On Hudson NY 1:04:50
3 Beth Kinsley 55 155 Pearl River NY 1:06:22
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Judi Srulowitz 64 129 Monsey NY 54:28
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Marie Killeen 71 58 Pearl River NY 56:22
******** MALE OVERALL RESULTS FOLLOWED BY AGE GROUP RESULTS **********
MARISA FUND 10K
Rockland Lake State Park Sunday, May 18, 2008 8:30 am
ChampionChip Timing by superracesystems.com
Place Name No. Age City St Time
===== ===================== ===== === =============== == =======
1 Richard Joseph 106 45 Katonah NY 38:05
AGE-GROUP RESULTS
MARISA FUND 10K
Rockland Lake State Park Sunday, May 18, 2008 8:30 am
ChampionChip Timing by superracesystems.com
male AGE GROUP: 0 - 00
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Michael Maidman 14 3 Suffern NY 44:34
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Matthew McKenna 22 178 Nyack NY 38:30
2 Michael Ferber 22 39 New City NY 48:56
3 William Burckardt 23 18 Pomona NY 54:43
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Bradford Philen 28 108 New York NY 41:11
2 Colin Williamson 25 98 Hoboken NJ 41:45
3 Brian Bader 27 135 Congers NY 44:40
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Thomas Noonan 34 169 Blauvelt NY 42:07
2 John Qualter 31 73 New York NY 55:00
3 Eric Paisner 31 140 Washington DC 58:26
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Dimitrios Misantonis 39 103 Pearl River NY 46:05
2 Allen Zellman 37 102 Pearl River NY 47:50
3 Robert Chirkis 37 25 Midland Park NJ 52:43
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Anthony Ferraro 43 4 West Nyack NY 43:54
2 Mike Goodger 43 132 Hillcrest NY 46:44
3 Ken Kinsley 44 9 Pearl River NY 49:06
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Logan Scott 46 1 New City NY 38:07
2 Timothy Robinson 45 97 Croton On The Huds NY 38:34
3 Timothy Hodges 46 104 Nanuet NY 44:43
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Roy Altman 50 2 New City NY 39:27
2 Ed Howard 53 91 Sloatsburg NY 47:25
3 Stuart Soycher 50 142 Pomona NY 47:26
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Ricardo Hernandez 55 143 West Nyack NY 45:19
2 Mark Maidman 55 57 Suffern NY 47:14
3 George Sherman 57 83 Riverdale NJ 52:10
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Thomas O'Donnell 62 116 Mahwah NJ 54:14
2 Frank Burckardt 60 19 Pomona NY 56:26
3 Jan Doornbosch 64 33 Valley Cottage NY 59:39
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
1 Andrew Kaplan 65 86 Suffern NY 1:00:16
2 Alan Laskay 66 174 Hartsdale NY 1:02:09
MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Name Age No. City St Time
===== ===================== === ===== ================== == =======
Top of page